Logo Centrum Ogrodnicze Łódź  

Strona główna          O firmie           Pełna oferta           Usługi ogrodnicze           Porady dla ogrodników           Kontakt           Mapka dojazdu



 


 

 

Krzewy liściaste
   
 

Krzewy liściaste to rośliny o zdrewniałych pędach, wyrastających po kilka z jednego miejsca przy powierzchni ziemi. Stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Istnieje w tej grupie olbrzymia różnorodność form pokrojowych, kolorów i kształtów liści, ozdobnych kwiatów, owoców i pędów. Niektóre z nich osiągają rozmiar niewielkiego drzewa, inne tworzą niskie kobierce. Wśród takiego urozmaicenia każdy znajdzie coś dla siebie.

Zastosowanie krzewów jest wszechstronne. Mogą być sadzone pojedynczo i w grupach, oraz jako osłony tworzące żywopłot lub szpaler. Cenną grupę stanowią krzewy okrywowe, doskonale zastępujące trawnik w miejscach dla nawierzchni trawiastych niewłaściwych, szczególnie w terenach miejskich, na skarpach lub pod koronami dużych drzew.

Jak wszystkie rośliny, krzewy liściaste również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sadzimy je w rozstawie odpowiedniej do siły wzrostu, najlepiej do dołka wypełnionego żyzną glebą. W miarę potrzeby podlewamy i nawozimy. Zabiegiem koniecznym dla większości krzewów jest cięcie. Wiosną w ramach prac ogrodniczych najczęściej dokonujemy cięcia sanitarnego. Polega ono na usunięciu pędów uszkodzonych, martwych, porażonych  chorobami i dotyczy to wszystkich roślin. Przy okazji usuwamy wszystkie zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany.

Zimą i wczesną wiosną przycinamy krzewy, których kwiaty pojawiają się na nowych, tegorocznych pędach. Do tej grupy zaliczamy pięciorniki, tamaryszki, tawuły kwitnące latem, żylistki i wiele innych gatunków.

Krzewy kwitnące wczesną wiosną (przed końcem maja) tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych. Cięcie zimowe pozbawiłoby je pąków kwiatowych. Wśród krzewów najczęściej stosowanych w ogrodach reguła ta dotyczy m.in.: forsycji, porzeczek, tawuł kwitnących wiosną, krzewuszek i jaśminowców, które przycinamy dopiero po przekwitnięciu.

Na roślinie pozostawia się pędy właściwie rozmieszczone, skracając je tak, aby się wzmocniły i rozgałęziły. Wszystkie pędy przeszkadzające, a szczególnie słabe i rosnące do środka krzewu należy wycinać. Raz na kilka lat wykonuje się mocniejsze cięcie prześwietlające. U większości krzewów możemy także stosować radykalne cięcie odmładzające, przycinając wczesną wiosną zbyt rozrośniętą roślinę nisko nad ziemią. Możemy także poprawiać pokrój rośliny, wykonując cięcie regulujące, niezależnie od pory roku.

U krzewów szczepionych usuwa się w ciągu całego okresu wegetacji ”dzikie” pędy wyrastające z podkładki. Nie usunięte w porę powodują zahamowanie wzrostu, a nawet zamarcie odmiany szlachetnej. Pędy takie wycina się nożem albo sekatorem lub odrywa mocnym szarpnięciem tuż przy szyjce korzeniowej. Pozbawienie krótkich odcinków odrostów powoduje wyrastanie coraz większej ilości pędów. Szczególnie uwagę należy zwrócić na szczepione formy migdałka trójklapowego, odmian karagany syberyjskiej i leszczyny pospolitej. Podkładki tych roślin mają tendencję do bardzo mocnego odrastania.

Rośliny ogrodowe liściaste nie zrzucające liści na zimę (zimozielone) przycina się dopiero z końcem wiosny, kiedy widać skutki uszkodzeń mrozowych. Należy jednak czynić to bardzo delikatnie, gdyż te rośliny w naszym klimacie nie wymagają w zasadzie cięcia.

   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 

Prawa autorskie zastrzeżone agmarogrod.pl © Projekt az-studio.pl strony internetowe łódź